Merhaba arkadaşlar,

İsmim Ömür Yanıkoğlu. Home office çalışan bir freelancer-ım.

Hakkımda detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, bloğumdaki hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Link bu videonun açıklama kısmında mevcut.

Bu eğitim serisini öncelikle kız kardeşim Elmas için hazırlıyorum.

Bu nedenle standart eğitim serilerinden biraz daha farklı bir yol izleyeceğim. Temelleri ihtiyaç oldukça aktaracağım ve mümkün olan tüm kısa yolları kullanacağım. Çünkü kardeşimin olabildiğince erken bir şekilde para kazanmaya başlamasını istiyorum.

Bu nedenle lokalde, yani kendi bilgisayarınızda websitesi çalıştırmak gibi ileri düzey sayılabilecek maddeleri es geçeceğim. Bilgisayarınıza hiç bir şey kurdurtmayacağım ve bu nedenle sizi web sitesi hazırlama maliyetleriyle doğrudan karşılaştıracağım.

Bu maliyetler alan adı, sunucu ve ücretli bir WordPress temasının (The7’ın) maliyetleri.

Yanlış anlamayın sakın; doğrudan ilgili ürünlerin web siteleriyle işlem yapacaksınız; size bana fayda sağlayacak hiçbir link vermeyeceğim.

Çünkü bu eğitim serisini hiçbir kar amacı gütmeden hazırlıyorum. Geribildirimlerinizle de elimden geldiğince daha faydalı hale getirmeye çalışacağım.

Söz konusu maliyetler, yaklaşık 60$ tutuyor. Şu anki kura göre yaklaşık 350 TL. Ciddi bir maliyet değil ama parası olmayan biri için 50 kuruşun bile ödenemeyecek bir tutar olduğunu kendimden biliyorum. Yıllar önce 1 lira zannettiğim çayın, 1.5 lira olduğunu öğrendiğimde bir kafede mahsur kalmıştım. Utandığımdan, bunu ayyuka çıkarmadan, bir arkadaşımı aramıştım beni kurtarması için. Buradan Öner’e selam olsun :)

O yüzden bu maliyetleri karşılayamayacak olan arkadaşlardan peşin peşin özür diliyorum.

Ama bu sorunu aşabilmeniz için size bir önerim var.

Başta da söylediğim gibi, bu eğitim serisini kız kardeşim için hazırlıyorum ve onun, bir an önce evinin konforunda para kazanmaya başlamasını arzuluyorum. Bu da şu demek: Aynı durum sizin için de geçerli. Yani, sizin de bir an önce para kazanmaya başlamanızı sağlayacak bir eğitim hazırlamaya çalışıyorum.

Bu durumda şöyle bir yol izleyebilirsiniz: Eğitimi, hiçbir harcama yapmadan, yani izlediklerinizi uygulamadan bitirin. Eğer sonunda “Ben bu işi yapabilirim!” diyorsanız, ilk işinizi, çevrenizdeki internet sitesi yaptırmak isteyen bir tanıdığınıza ya da çevrenizden veya internet üzerinden ulaşacağınız bir müşterinize satabilirsiniz ve ondan bu maliyetleri karşılayacak bir ön ödeme alarak, bu maliyetleri ona karşılatabilirsiniz.

Bu, sizi masrafa sokmayacağı, hatta size doğrudan para kazandıracağı için çok iyi bir yol ama bunun iyi bir yol olmasının bir sebebi daha var, o da şu: Gerçek bir proje üzerinde çalışmak, öğrenme hızınızı kat be kat arttırır. Ben, CSS yazmaya, gerçek projelerle başladım ve yaklaşık 3 ayda neredeyse ihtiyacım olan tüm temele sahip oldum. Bakınız FreelanceFED. O zamandan kalma ve ilk profesyonel işime girmemi sağlayan bir portfolyo sitesi.

Toparlayacak olursak:

Ben işimi çok seviyorum, ve sizin de seveceğinize ve fayda sağlayarak, güzel işler yaparak bu işten para kazanabileceğinize inanıyorum. Bu nedenle önce kardeşimin, sonra da sizin, halk arasındaki tabiriyle, bu altın bileziği kolunuza geçirmenizi, gerçekten çok istiyorum.

Yolumuz açık olsun!